TÜBİTAK BAŞKAN YARDIMCISI ARI’DAN KIRIKKALE TEKNOPARK’A ZİYARET…

TÜBİTAK BAŞKAN YARDIMCISI ARI’DAN KIRIKKALE TEKNOPARK’A ZİYARET…

Kırıkkale Teknopark’ın ortakları arasında bulunan TÜBİTAK’tan Kırıkkale Teknopark’a ziyaret gerçekleştirildi.

TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. İsmail Arı, 22.05.2018 tarihinde Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kırıkkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kocamış’ı makamında ziyaret ederek, Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Görüşmede, Bölgedeki firmalarla TÜBİTAK arasında işbirliği süreçlerinin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Kırıkkale Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Duyarsız Enerji Kimyasalları San. Ve Tic. Ltd. Şti. firması tarafından yürütülen proje çalışmalarını yerinde inceleyen ve RDX ve hekzamen gibi roket proje içeriği hakkında Prof. Dr. Mustafa Yiğitoğlu’ndan bilgi alan Arı, daha sonra Kırıkkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Öğretim Üyesi Hayri Yaman ve Kırıkkale Teknopark Genel Müdürü Nurettin Aktepe ile birlikte Kırıkkale Teknopark’ın yakın zamanda hizmete verilmesi planlanan 1. Ar-Ge Binasında yürütülen inşaat çalışmalarını yerinde inceledi.

Kırıkkale Üniversitesi’nde ortak proje çalışmalarında bulunan Yiğitoğlu ve Yaman, Kırıkkale Üniversitesi’nin desteğiyle yeni nesil enerjik malzemeler (patlayıcı veya roket yakıtı) reaktör sistemleri tasarımı imalatı ve tesis kurulumu üzerine mühendislik çalışmaları yapıldığına dikkat çekilerek, bu modele ait prototip çalışmalarının olumlu sonuçlanması halinde MKEK ve Roketsan gibi kuruluşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiğine işaret edildi.

İsmail Arı, savunma teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların araştırma-geliştirme faaliyetlerini  özellikle Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Roketsan ve Tüpraş gibi stratejik öneme haiz kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlanarak Kırıkkale Teknopark bünyesinde yürütülmeye başlanmasıyla Kırıkkale’nin ekosistemine önemli katkı sağlayacağını belirtti.

Ziyarette, Kırıkkale Teknopark’ın yeni binasında 16 m2’den 100 m2’ye kadar değişik ölçeklerde teknolojik altyapıya sahip 70 adet ofisin bulunduğu belirtildi ve bu ofislerin aylık 21,00 TL/m2 kira, 9,00 TL/m2 işletme gideri olmak üzere toplam 30 TL+KDV’den kiralanmak üzere taleplerin alınmaya başlandığı ve Bölgede yer almak isteyen girişimci firmalar için daha cazip şartların oluşturulduğuna dikkat çekildi.