TEKNOPARK DESTEK VE TEŞVİKLERİ KIRIKKALE’DE İRDELENDİ…

TEKNOPARK DESTEK VE TEŞVİKLERİ KIRIKKALE’DE İRDELENDİ…

Kırıkkale Teknopark ve Kırıkkale Üniversitesi TTO tarafından “Teknoparklarda Vergisel Destek ve Teşvik Uygulamaları ve ArgePortal Eğitimi” düzenlendi.

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Şehit Aydın Çopur Konferans Salonu’nda 23.05.2018 tarihinde düzenlenen eğitime, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kırıkkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Kocamış, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şerbetçioğlu, Kırıkkale Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Okan Şahin, Kırıkkale Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ferman Aldemir, Ahiler Kalkınma Ajansı Kırıkkale İl Koordinatörü Abdullah Özbaş ile Kırıkkale Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri ve Kırıkkale Teknopark’ta faaliyet gösteren firma yetkilileri, çalışanlar ve mali müşavirleri katıldı.

Toplantının açılışını yapan Kırıkkale Teknopark Genel Müdürü Nurettin Aktepe tarafından Kırıkkale Teknopark’ın tanıtımına ilişkin gerçekleştirilen sunum sonrası Kırıkkale Teknopark’ın kuruluş sürecine değinen Kırıkkale Üniversitesi TTO Müdürü ve Kırıkkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Öğretim Üyesi Hayri Yaman da Teknoloji Transfer Ofisi tarafından Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde üniversite-sanayi işbirliği ve fikri sınai mülkiyet hakları gibi konularda akademisyenlere sunulan hizmetler hakkında katılımcılara bilgi verildi.

Teknoparklarda Vergisel Destek ve Teşvik Uygulamaları hakkında PFK İstanbul Bağımsız Denetim A.Ş. Bağımsız Denetçi/YMM Mehmet Çaltekin tarafından yapılan sunumda, Bölgemizdeki firmaların yasal olarak uymak zorunda oldukları yükümlülüklere dikkat çekildi ve Ar-Ge, yazılım ve tasarım projelerine devlet tarafından sağlanan muafiyetlerle desteklenerek yerli ve milli firmaların güçlenerek büyütüldüğüne dikkat çekildi.

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ve diğer kanunlarla sağlanan destek ve teşviklerden yararlanan girişimci şirketlerin ArgePortal üzerinden ilgili yasalara uygun olarak beyan işlemlerinin nasıl yapılacağı ilişkin uygulamalı eğitim SektörSoft Yazılım Ar-Ge A.Ş. Genel Müdürü Ünal Sakaer tarafından gerçekleştirilerek girişimci ve şirketlerin devlet tarafından sağlanan destek ve teşviklerden yararlanarak maksimum fayda sağlanılmasının önemine değindi.

Soru-cevaplarla devam eden toplantı sonunda eğitimcilere teşekkür plaketleri takdim edildi.