Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir Kırıkkale’de

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir Kırıkkale’de

KIRIKKALE-( 07.02.2019) “ Kırıkkale Savunma Sanayi Buluşması” na katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere ilimize gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Vali Yunus Sezer’i makamında ziyaret etti.
Valilik Şeref Defteri’ni imzalayan Prof.Dr.İsmail Demir ile bir süre sohbet eden ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Sezer, Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin durumu ve Makine Kimya Endüstri Kurumu ile ilgili genel durumu görüşmek üzere sektör temsilcileriyle bir araya geleceklerini aktardı.
Savunma Sanayii Başkanı Prof Dr.İsmail Demir ise başta Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu olmak üzere onun çevresinde oluşan yapılanmalar ve Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi yapılanmaları daha ileriye götürmek için çalıştıklarını ifade ederek “Bu tarihi çekirdeği Türkiye savunma sanayisinde nasıl büyütürüz, bunu yerinde görmek, konuşmak, arkadaşlarımızın önerilerini dinlemek için bizim de yerinde tespitlerimiz ile gelecek planlarımızla Kırıkkale’yi daha aktif nasıl kullanabiliriz, bunları hep beraber görüşeceğiz.” şeklinde konuştu.
Makam ziyaretinin ardından Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Sosyal Tesislerinde düzenlenen programın açılışında konuşan Vali Sezer, Kırıkkale’nin hem ulaşım noktasında, hem sanayi şehri olması dolayısıyla ve mevcut kapasitesi ile hem Ankara ve diğer illere olan yakınlığı, ulaşım kolaylığı ile kendisine has bir potansiyeli olan il olduğunu söyledi.
Bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediği kanaatinin kendisi ile birlikte birçok kişide mevcut olduğuna işaret eden Vali Sezer,“ 3-4 yıl içerisinde kapasitemizi, potansiyelimizi tam olarak kullanırsak bir il daha oluşacaktır. Hem yatırım noktasında hem de diğer alanlarda. Bu konuda sadece sanayideki arkadaşlarımızın değil, yönetim olarak bizlerin de büyük sorumluluğu var. Bizler öncülük yapmak suretiyle bunu yerine getireceğiz” dedi.
Kırıkkale’de, savunma sanayisi alanında faaliyet gösteren sektör temsilcileriyle bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir ise, Kırıkkale’nin MKEK ile özdeşleşen bir il olduğunu söyledi.
Demir, bugün bunu bir adım daha öteye taşımak için buluştuklarını, “Kırıkkale demek MKEK demek “in ötesinde, Türkiye’nin silah ve balistik patlayıcı merkezi olmasıyla ilgili konuşacaklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Kırıkkale’de nüveyi oluşturan MKEK’in yanında oluşacak Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) daha nasıl gelişir, geleceğin teknolojileri ile ilgili olarak balistik patlayıcı, kimya ve diğer yeni gelişmekte olan elektromanyetik lazer gibi alanlarda MKEK’in dışındaki sektörler nasıl yer alabilirler, MKEK’in kendisi nasıl büyütücü bir rol alabilir, geleceğe nasıl hep beraber bakabiliriz, bunları konuşacağız. Gelecekte olması muhtemel projeler ne, sadece sipariş ve ihtiyaç değil, buradan çıkacak fikirler, araştırmalar ön açıcı bir rol oynayabilir mi, buradaki alın terini beyin teriyle nasıl buluşturup katma değeri artırabiliriz gibi konuları istişare edeceğiz.”
Bunun niyete ve gelecek planlarına bağlı olduğunu, Kırıkkale’yi sadece MKEK merkezli düşünmemek gerektiğini vurgulayan Demir, şunları kaydetti:
“Özellikle bunun altını çizmek istiyorum. MKEK, tarihi ve geçmişi köklü çınar gibi bir kurum. İnşallah çok daha önemli gelişmelerle atılımlar yapacak. Sadece ve sadece mevcut üretim, kabiliyet, potansiyel ve teknolojileriyle değil, geleceğe nasıl taşıyacağımızla ilgili de planlar ve projeler yapılması, bunların nasıl destekleneceğinin çok ince ince düşünülmesi gerekiyor. Türkiye’nin savunma sanayisi ekosisteminde Kırıkkale’nin de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Genelde Ankara, savunma sanayinin merkezi gibi düşünülürken Ankara’ya bu kadar yakın bir ilin de burada çok önemli pay alması önemli. Burada çeşitli fikirlerin ortaya çıkacağını ve sanayicilerimizden gelecek fikirleri dinlerken bizim de plan ve projelerimizi onlarla paylaşacağız. Daha da önemlisi, bunun mekanizmasını kurmanın gündeme gelmesini istiyoruz.”
Toplantıya, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı ve diğer yetkililer katıldı.
Toplantının ardından Vali Yunus Sezer, Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir ile birlikte Ağır Silah ve Çelik Fabrikası, Silah Fabrikası, Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.