KKÜ innovation HUB eğitim salonu açıldı

KKÜ innovation HUB eğitim salonu açıldı

Kırıkkale Üniversitesi Teknopark bünyesinde, 21. Yüzyılın ruhunu yansıtan  Eğitim Salonunun (KKUinnovationHUB)  açılışı törenle gerçekleştirildi

Üniversitemiz Teknopark bünyesinde yapılan “Kırıkkale Üniversitesi İnnovation HUB” Salonu, açılış töreni ile hizmete girdi.

Açılış törenine Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mehmet Başalan, Prof. Dr. Erol Yılmaz ve Prof. Dr. Sedat Aktan, Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, Kırıkkale Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Ömer Varışlı ve senato üyelerimiz katıldı.

Senato üyelerimizin kurdele kesmesi ile başlayan program, salonun gezilmesi ve konuşmalar ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Başalan, “Teknoparkımıza hoş geldiniz. Bugün açılışını yaptığımız “Kırıkkale Üniversitesi İnnovation HUB” salonu, bilişim alanında faaliyet gösteren bir firmamız tarafından tefriş edildi. Eğitim salonunun Üniversitemize önemli katkılar sağlayacağını belirtti ve bu hizmette katkıları olanlara teşekkür etti.

Teknopark’ın tarihçesini ve yapılan çalışmaları görseller eşliğinde anlatan Kırıkkale Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Ömer Varışlı, “Ülkemiz yenilikçiliğe dayalı bir ekonomik kalkınma modeline geçiş sürecindedir. Yenilikçiliğin temelini ise araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri oluşturmaktadır. Teknoparkımız, bu faaliyetlere öncülük etmek, girişimcilerin doğacağı, gelişeceği bir iklim oluşturmak için kurulmuştur. Faaliyetlerine kısa süre önce başlasa da, %95’ın üzerinde doluluk oranı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Kurumuzun yeni hedefi öğrencilerimizden ve öğretim üyelerimizden girişimci çıkarmak ve yenilikçi alanlarda araştırmalara ev sahipliği yapmaktır. Ayrıca il bazında işini büyütmek isteyen kobi ve sanayicilerimize rehber olarak onların ar-ge ye dayalı iş geliştirmeleri ve katma değeri yüksek ürün üretmeleri için yardım etmektedir. Bu amaçla ön kuluçka hizmetine başladık, üniversite öğrencilerimizin kabiliyetlerini artıracak eğitimleri vermek için bugün açılışını yaptığımız eğitim salonunu kururak yıl boyu eğitimlere başlıyacağız, ayrıca sanayi-üniversite iş birliğini artırmak için bir portal kurduk.  Teknoparkımızı cazibe merkezi haline getirmek modern kafe kuruyoruz, teknofest gibi yarışmalara daha çok öğrenci takımı katılması için prototip geliştirme merkezi kuracağız. Teknoparkı nitelik yönünden geliştirmek için, özellikle TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri varsa öncelik tanıyoruz.

“Kırıkkale Üniversitesi İnnovation HUB” salonu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ömer Varışlı, “Logosunu da tasarladığımız salonumuzun isim hakkı için TürkPatent’e başvurduk. Burası markalaşmış bir yer olacak. Salonumuz için finansman sağlayan Deka Teknoloji firma yönetim kurulu başkanı Serdar Özkan’a, salonun dizaynında ve yapımında katkısı olan Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Seyfettin Tuncel’e, salonun logo tasarımında yapan Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yrd. Dr. Ögr. Üyesi Şuayip Yücel’e ve diğer projelerimize verilen destek için Güzel Sanatlar Fakültesi nezdinde Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ayşe Güler’e teşekkür ediyorum. Burayı daha güzel bir mekan haline getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, proje üretme ve firma kurma konularında öğrencilerimize motivasyon sağlamamız gerektiğini belirterek, “Değerli arkadaşlarım, Teknoparkımızda umduğumdan daha güzel şeyler yapıldığını görüyorum. Ömer Hocamıza ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Sadece kurumun ve organizasyonun oluşturulması yeterli değildir. Onun işlerlik kazanması da önemlidir. Teknoparkımızda 75 firmanın, 11 kuluçkanın olması güzel. Bunu daha da yaygınlaştırmalı ve 35 bin öğrencimize bu farkındalığı kazandırmalıyız. Bugün açılışını yaptığımız salonumuz gibi sosyal alanlar ile teknik alanların olması Teknoparkları öğrencilerin gözünde daha cazip kılıyor. Bizim Teknoparkımız da sosyal alan yönüyle günden güne zenginleşiyor. Buraya ne kadar çok insan gelirse teknoloji ile ilişkisini o kadar iyi kurmuş olur.” dedi.

Program, senato gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.