KIRIKKALE TEKNOPARK AR-GE PROJELERİ SANAYİCİLERLE BULUŞUYOR

Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde faaliyet gösteren 27 firmadan 8 yerli ve milli projelerin ekonomiye kazandırılması amacıyla ticarileştirilme potansiyeli masaya yatırıldı.

Kırıkkale Teknopark tarafından Kırıkkale Üniversitesi Senato Salonunda 18.10.2018 tarihinde gerçekleştirilen Proje Sunum Toplantısına Kırıkkale Valisi Dr. M. İlker HAKTANKAÇMAZ, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nihat İNANÇ ve Prof. Dr. Mehmet BAŞALAN, Kırıkkale Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan KOCAMIŞ ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet VARLI, İl Yöneticileri, OSB Müdürleri ve firma temsilcileri katıldı.

Kırıkkale Valisi Dr. M. İlker HAKTANKAÇMAZ toplantıda, Kırıkkale Teknopark’ın kuruluş süreci ve sonrasında önemli destek verdiklerini ve Kırıkkale’ye önemli ivme katacak olan Bölgenin Ar-Ge potansiyeli yönüyle güçlendirilmesi ve zenginleştirilmesine de katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Bölgenin özellikle Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun beklentilerine cevap verebilecek Ar-Ge kabiliyetinin artırılması amacıyla Bölgedeki firmalar tarafından gerçekleştirilen araştırma-geliştirme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin ekonomiye kazandırılması ve ticarileştirilmesine önem verdiklerini kaydeden HAKTANKAÇMAZ, bu tür etkinliklerle hem girişimcilerimizin desteklenmesi hem de Kırıkkale’nin sanayileşme potansiyelinin güçlendirilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan ASLAN da Kırıkkale Üniversitesi bünyesinde akademik bilimsel çalışmalar ve araştırma-geliştirme faaliyetleri sonucu ortaya çıkan stratejik ürünlerin sanayicilerle buluşturulmasında hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kırıkkale Üniversitesi’ndeki akademisyenlerin Kırıkkale Teknopark bünyesinde start-up olarak şirketleşmesi, ön kuluçka ve kuluçka merkezine yeni genç girişimcilerin kazandırılması ve Bölgedeki Ar-Ge faaliyetleri sonucu ortaya çıkan Ar-Ge ürünlerinin ulusal ve uluslar arası pazara açılması ve rekabet edebilir hale getirilmesinin önemine değinerek, Bölgedeki girişimci ve firmalara ait projelerin kamu kaynaklarıyla desteklenerek büyütülmesi konusunda gereken desteği vereceklerini kaydetti.

Kırıkkale Teknopark’ın faaliyetlerinin tanıtımı amacıyla bir sunum yapan Genel Müdür Nurettin AKTEPE de, Kırıkkale Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Ar-Ge binasının yeni hizmete verilmesiyle birlikte girişimcilerin 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu kapsamında sağlanan destek ve teşviklerden yararlandırılarak yerli ve milli projeleri ekonomiye kazandırmaya devam ettiklerini söyledi.

Bölgede halen faaliyet gösteren 8 girişimci firma yetkilileri tarafından gerçekleştirilen sunumlarla projelerin Ar-Ge süreçlerinde yaşadıkları sorunlar ve ticarileştirilme aşamasında kamudan beklentilerini dile getirdiler.

Sunum yapılan projeler ise şunlar:

İklim Yenilenebilir Enerji Sis. Üret. Dan. Eğit. Ltd. Şti. Doç. Dr. Kutalmış GÜVEN – Şirket Müdürü
Duyarsız Enerji Kimyasalları San. Tic. Ltd. Şti. Prof. Dr. Mustafa YİĞİTOĞLU – Şirket Müdürü
Kemas Kırıkkale Elektrik Mak. San. Tic. Ltd. Şti. Dr. Öğr. Üyesi Murat ÜNVER – Proje Yürütücüsü
DentalAG Tıbbi Ar-Ge Ltd. Şti. Dr. Öğr. Üyesi Berat Serdar AKDENİZ – Şirket Müdürü
Ultra Steel Ltd. Şti. Dr. Sadettin ŞAHİN – Şirket Müdürü
Enso Elektrik Müh. Müş. Ltd. Şti. Hakan BAŞER – Proje Yürütücüsü
Provega Bilişim Müh. Ve Dan. Hizmetleri Abdul Samet ARAT – Şirket Müdürü
Dikmen Savunma Sistemleri A.Ş. Osman DEMİR – Proje Sorumlusu